Silver Linings Playbook Feel Good Movie - H 2013

The Weinstein Company
The 28th annual Independent Spirit Awards gala, hosted by Andy Samberg, is held as a luncheon in a tent on Santa Monica beach on Saturday, Feb 23. The Hollywood Reporter‘s live blog of the event can be found here or here: http://bit.ly/VErzxB

Below is a list of the nominees, with the winners marked in bold:

Best Feature
“Beasts Of The Southern Wild”
“Bernie”
“Keep The Lights On”
“Moonrise Kingdom”
Winner: “Silver Linings Playbook”

Best Director
Wes Anderson – “Moonrise Kingdom”
Julia Loktev – “The Loneliest Planet”
Winner: David O. Russell – “Silver Linings Playbook”
Ira Sachs – “Keep The Lights On”
Benh Zeitlin – “Beasts of the Southern Wild”

Best First Feature
“Fill The Void”
“Gimme The Loot”
“Safety Not Guaranteed”
“Sound Of My Voice”
Winner: “The Perks Of Being A Wallflower”

John Cassavetes Award
“Breakfast With Curtis”
“The Color Wheel”
Winner: “Middle Of Nowhere”
“Mosquita y Mari”
“Starlet”

Best Male Lead
Jack Black – “Bernie”
Bradley Cooper – “Silver Linings Playbook”
Winner: John Hawkes – “The Sessions”
Thure Lindhart – “Keep The Lights On”
Matthew McConaughey – “Killer Joe”
Wendell Pierce – “Four”

Best Female Lead
Linda Cardenelli – “Return”
Emayatzy Corinealdi – “Middle Of Nowhere”
Winner: Jennifer Lawrence – “Silver Linings Playbook”
Quvenzhane Wallis – “Beasts Of The Southern Wild”
Mary Elizabeth Winstead – “Smashed”

Best Supporting Male
Winner: Matthew McConaughey – “Magic Mike”
David Oyelowo – “Middle Of Nowhere”
Michael Pena – “End Of Watch”
Sam Rockwell – “Seven Psychopaths
Bruce Willis – “Moonrise Kingdom”

Best Supporting Female
Rosemarie DeWitt – “Your Sister’s Sister
Ann Dowd – “Compliance”
Winner: Helen Hunt – “The Sessions”
Brit Marling – “Sound Of My Voice”
Lorraine Toussaint – “MIddle Of Nowhere”

Best Screenplay
Wes Anderson – “Moonrise Kingdom”
Zoe Kazan – “Ruby Sparks”
Martin McDonagh – “Seven Psychopaths”
Winner: David O Russell – “Silver Linings Playbook”
Ira Sachs & Mauricio Zacharias – “Keep The Lights On”

Best First Screenplay
Rama Burshtein – “Fill The Void”
Winner: Derek Connolly – “Safety Not Guaranteed”
Christopher Ford – “Robot & Frank
Rashida Jones & Will McCormack – “Celeste & Jesse Forever
Jonathan Lisecki – “Gayby”

Best International Feature
Winner: “Amour”
“Once Upon A TIme In Anatolia”
“Rust & Bone”
“Sister”
“War Witch”

Best Documentary
“The Central Park Five”
“How To Survive A Plague”
Winner: “The Invisible War”
“Marina Abramovic: The Artist Is Present”
“The Waiting Room”

Best Cinematography
Winner: Ben Richardson, “Beasts Of The Southern Wild”
“End Of Watch”
“Here”
“Moonrise Kingdom”
“Valley Of The Saints”

Piaget Producers Award
Mynette Louie – “Stones In The Sun”
Derrick Tseng – “Prince Avalanche”
Alicia Van Couvering – “Nobody Walks”

Someone To Watch Award
David Fenster – “Pincus”
Adam Leon – “Gimme The Loot”
Rebecca Thomas – “Electrick Children”

Stella Artois Truer Than Fiction Award
Lucien Castaing-Taylor and Verena Pravel – “Leviathan”
Peter Nicks – “The Waiting Room”
Jasonyyyee Tippet and Elizabeth Mimms – “Only The Young”

Robert Altman Award
“Starlet”

 

Advertisements